Мени
Вашата кошничка

Најубави градови во светот

НАЈУБАВИ ГРАДОВИ ВО СВЕТОТ 


  

Порталот „Харперс базар“ објави листа од 5 најубави градови во светот. 

Еве како таа изгледа таа: 


 


1. Фиренца, Италија 


Додека Рим ја има титулата „најстар град во Италија“, Фиренца го има пламенот на чиста италијанска убавина. Освен Фирентинската катедрала, којашто е своевиден заштитен знак на градот, она што мора да се посети се галериите и музеите со дела на светски познати автори. 


2. Санкт Петербург, Русија 


Рускиот „Париз на Истокот“ е основан од царот Петар Велики во 18. век. Неговата убавина лежи во многуте дискретни острови, прекрасната авенија „Невски“, царските кули на Ермитаж – музеј кој содржи толку многу уметнички дела што можете да го поминете целиот живот шетајќи низ неговите сали и никогаш да не погледнете сè. 


3. Чарлстон, Јужна Каролина, САД 


Тука за посетителите, неизбежни се „Батери авенијата“ и улицата „Калмерс“ со калдрма и бермудски варовник. Бујниот живот постојано создава потреба од отворање сè повеќе барови, хотели и „јужњачки“ ресторани. 4. Кејптаун, Јужна Африка 


Овој приморски град, засенет од планината Тејбл и познат по бројните пингвини на плажите, 2014 година е прогласен за светска престолнина на дизајнот, како спој од природна убавина и човечка креативност. 


 

5. Бриж, Белгија 


Мрежата од канали и главниот плоштад во барок стил,, го прават градот популарен кај туристите. 

There are no blog posts to list.